Dolphin/File Management/uk: Difference between revisions

From KDE Wiki Sandbox
No edit summary
(Updating to match new version of source page)
Line 139: Line 139:
=== Місця ===
=== Місця ===


<span class="mw-translate-fuzzy">
У '''Dolphin''' передбачено новий різновид закладок — ''Місця''. Ці закладки буде показано на спеціальній панелі, яку можна відкрити за допомогою пункту меню <menuchoice>Перегляд -> Панелі -> Місця</menuchoice> (клавіатурне скорочення <keycap>F9</keycap>). Типові пункти «Місць» збігаються з пунктами категорії ''Система'' меню запуску програм [[Special:myLanguage/Kickoff|Kickoff]].
У '''Dolphin''' передбачено новий різновид закладок — ''Місця''. Ці закладки буде показано на спеціальній панелі, яку можна відкрити за допомогою пункту меню <menuchoice>Перегляд -> Панелі -> Місця</menuchoice> (клавіатурне скорочення <keycap>F9</keycap>). Типові пункти «Місць» збігаються з пунктами категорії ''Система'' меню запуску програм [[Special:myLanguage/Kickoff|Kickoff]].
</span>


Натисканням кнопки відповідного місця можна відкрити вміст місця на поточній панелі перегляду теки. За допомогою контекстного меню ви можете внести зміни до записів місць або вилучити ці записи. Крім того, можна тимчасово приховати пункти місць.
Натисканням кнопки відповідного місця можна відкрити вміст місця на поточній панелі перегляду теки. За допомогою контекстного меню ви можете внести зміни до записів місць або вилучити ці записи. Крім того, можна тимчасово приховати пункти місць.

Revision as of 19:16, 15 November 2011

Знайомимося з Dolphin

У першому розділі ми здійснимо огляд можливостей Dolphin. Другий розділ присвячено різним типам закладок. У третьому розділі ми поговоримо про керування архівами. І нарешті, висвітлимо питання інших чудових можливостей. Мініатюри зображень можна натискати для перегляду зображень у початковому розмірі.

Інформація
Згадки про каталог налаштувань можуть відповідати каталогу ~/.kde або ~/.kde4, відповідно до налаштувань вашого дистрибутива.


Загальні відомості

Dolphin чи Konqueror?

У цьому підручнику описано роботу Dolphin у KDE SC 4. Konqueror був типовою програмою для керування файлами у KDE 2 і 3. Ви можете використовувати для керування файлами Konqueror і у KDE SC 4. Щоб зробити це (настанови стосуються KDE 4.2 та пізніших версій), відкрийте вікно програми Системні параметри і перейдіть на сторінку модуля Типові програми. Ви можете вибрати для керування файлами Konqueror або будь-яку іншу програму.


  • D3lphin є версією Dolphin для KDE 3. У цій програмі не передбачено всіх можливостей Dolphin зі складу KDE SC 4. Крім того, скористатися нею складніше, оскільки типовою програмою для керування файлами у KDE 3 є Konqueror. Ця версія програми не підтримується спільнотою і не супроводжується її автором.

Вступ до Dolphin

Dolphin — програма для керування файлами у KDE.

Поговоримо про те, як використовувати Dolphin для виконання типових завдань з керування файлами та налаштувати програму згідно до ваших потреб.



Після відкриття Dolphin за допомогою меню Kickoff програма покаже вам вміст початкової теки. Типовою початковою текою є ваша домашня тека.

Щоб відкрити файл або увійти до теки, просто наведіть вказівник миші на позначку файла або теки у вікні і клацніть лівою кнопкою миші. (Наказати програмі використовувати з цією метою подвійне клацання можна за допомогою сторінки Системні параметри -> Адміністрування комп’ютера -> Клавіатура і мишка. У деяких дистрибутивах систему налаштовано саме таким чином від початку.) У KDE 4.5 вам слід скористатися сторінкою Системні параметри -> Обладнання -> Пристрої введення -> Миша

Щоб позначити або зняти позначення з файла або теки, наведіть вказівник миші на його позначку і натисніть кнопку з зеленим плюсом для позначення або з червоним мінусом для зняття позначення. Ось так:



Після натискання кнопки з плюсом файл або теку буде додано до позначених. Ви можете позначати таким чином довільний набір файлів чи тек. Крім того, позначити групу файлів чи тек можна окресленням їх рамкою (натисніть і утримуйте ліву кнопку миші, а потім розтягніть рамку потрібним чином і відпустіть ліву кнопку). Позначити або зняти позначення з окремого пункту можна одночасним утриманням натиснутою клавіші Ctrl і клацанням лівою кнопкою миші. Діапазон файлів або тек можна позначити утриманням натиснутою клавіші Shift і клацанням лівою кнопкою миші.

Набір позначених файлів виглядає так:



Створення теки: створити теку у поточній можна за допомогою пункту контекстного меню (викликається клацанням правою кнопкою миші) Створити або натискання клавіші F10.

Вкладки: у Dolphin передбачено перегляд декількох тек у окремих вкладках вікна програми. Нову вкладку можна відкрити за допомогою пункту меню Файл -> Нова вкладка, клавіатурного скорочення Ctrl + T або клацання коліщатком на піктограмі теки або кнопках навігації теками.

Вікно Dolphin за типових налаштувань системи буде відкрито після натискання будь-якої позначки теки. Крім того, програму можна запустити за допомогою меню Kickoff.

Панель навігації

Dolphin є реалізацією нової концепції використання панелі навігації для пришвидшення та спрощення перегляду: у програмі використано панель послідовної навігації. Замість показу адреси повністю на панелі показано лише основні пункти переходу, починаючи з одного з місць у системі, якому відповідає закладка. Натисканням кнопок пунктів навігації ви можете переходити до відповідних тек. Таким чином, ваш шлях до батьківської теки з підтеки будь-якого рівня вкладеності буде дуже коротким.

Між кнопками тек буде показано невеличкі кнопки зі стрілочками. Якщо ви натиснете таку кнопочку, програма покаже список підтек відповідної теки, отже ви зможете швидко змінити гілку ієрархії тек.


Швидка зміна теки

Передбачено також класичний режим роботи панелі навігації, у якому буде показано адресу теки повністю. Щоб перемкнути програму у цей режим скористайтеся пунктом меню Перегляд -> Панель адреси -> Змінна адреса або скористатися клавіатурним скороченням Ctrl+L. Крім того, ви можете перемкнути панель у класичний режим клацанням на вільному просторі поряд з кнопкою останньої показаної теки. Після перемикання у класичний режим на краю панелі адреси буде показано кнопку з символом позначки. За допомогою натискання цієї кнопки можна перемкнути панель назад у режим послідовної навігації. Звичайно ж, для цього можна скористатися меню або клавіатурним скороченням.

Розділений перегляд

У Dolphin передбачено можливість поділу поточної панелі перегляду вмісту теки так, щоб дві панелі перегляду тек було показано поруч одна з одною, подібно до Midnight Commander. Подібним режим перегляду дуже зручний для копіювання або пересування файлів з однієї теки до іншої.



Панель перегляду можна розділити за допомогою пункту меню Перегляд -> Розділити (клавіатурне скорочення F3). Щоб повернути програму у режим однієї панелі теки, ви можете скористатися пунктом меню Перегляд -> Закрити. Панель, яку буде закрито, позначатиметься символом. Залежно від поточної активної панелі перегляду, ліворуч або праворуч від символу буде показано знак «мінус». Закрито буде активну панель перегляду. Визначення активної панелі є важливим, якщо ви бажаєте скористатися клавіатурним скороченням. Крім того, передбачено кнопку панелі для поділу і закриття панелей перегляду тек. На цій кнопці також буде показано символ «мінус», отже визначення панелі перегляду, яку буде закрито є доволі простим.

Звичайно ж, на кожній з панелей перегляду буде показано власну панель адреси, на кожній з панелей перегляду можна використовувати власний режим перегляду.

Режим перегляду

У Dolphin передбачено підтримку трьох різних режимів перегляду: Піктограми, Подробиці і Колонки. Змінити режим перегляду можна за допомогою меню Перегляд -> Режим перегляду або за допомогою клавіатурних скорочень Ctrl+1 (Піктограми), Ctrl+2 (Подробиці) і Ctrl+3 (Колонки). Крім того, на панелі інструментів передбачено окрему кнопку для кожного з режимів перегляду. Режим перегляду також можна змінити за допомогою контекстного меню панелі перегляду тек (підменю Режим перегляду).

Піктограми

У режимі перегляду Піктограми кожному файлу і кожній теці відповідатиме піктограма. Замість типової піктограми може бути показано попередній перегляд вмісту файла. Таку поведінку можна увімкнути або вимкнути за допомогою пункту меню Перегляд -> Перегляд або відповідної кнопки панелі інструментів. Передбачено обмеження попереднього перегляду за розміром файлів. Обмеження за розміром можна налаштувати за допомогою пункту меню Параметри -> Налаштувати Dolphin -> Загальне -> Перегляд. Передбачено також пункт використання мініатюр, вбудованих у файли.

Типово, файли у поточній позначеній теці буде впорядковано за абеткою. Спосіб впорядкування можна змінити за допомогою пункту меню Перегляд -> Впорядкувати за. Можна використати такі критерії впорядкування:

  • Назва
  • Розмір
  • Дата
  • Права доступу
  • Власник
  • Група
  • Тип
  • Призначення посилання
  • Шлях

Крім того, послідовність впорядкування можна визначити за допомогою пунктів меню Перегляд -> Критерій впорядкування -> За спаданням та Перегляд -> Критерій впорядкування -> Теки спочатку.

Передбачено можливість показу додаткової інформації під піктограмами. Показ цієї інформації можна увімкнути або вимкнути за допомогою пункту меню Перегляд -> Додаткова інформація. Програма може показувати дані, що відповідають розглянутим вище критеріям впорядкування.

Щоб зробити перегляд зручнішим, ви можете згрупувати піктограми. Увімкнути групування можна за допомогою пункту меню Перегляд -> Показати групами. Після цього піктограми буде згруповано, а групи буде поділено горизонтальною лінією з назвою групи у підписі. Групування пов’язано з вибраним критерієм впорядкування.


Подробиці

У режимі перегляду Подробиці типово буде показано додаткову інформацію, на відміну від режиму перегляду Піктограми. Позначки файлів буде показано у таблиці. За допомогою контекстного меню заголовка таблиці можна визначити перелік додаткових стовпчиків таблиці. Можна використовувати такі стовпчики:

  • Розмір
  • Дата
  • Права доступу
  • Власник
  • Група
  • Тип
  • Призначення посилання
  • Шлях

Стовпчик Назва буде показано завжди. Впорядкувати вміст таблиці за певним критерієм можна натисканням заголовка відповідного стовпчика. Змінити порядок у списку на протилежний можна повторним клацанням на заголовку стовпчика.

У KDE 4.1 передбачено можливість показу ієрархічної структури тек. У цьому режимі поруч з кожним пунктом теки буде показано символ «плюс». Після натискання цього символу теку буде розгорнуто: програма покаже всі підтеки і файли, але написи буде затінено. Після натискання кнопки зі знаком «мінус» список теки знову буде згорнуто. Звичайно ж, ієрархічною структурою можна буде скористатися для довільної кількості тек. Типово ієрархічний перегляд буде вимкнено. Увімкнути його можна за допомогою пункту меню Параметри -> Налаштувати Dolphin -> Режими перегляду -> Подробиці, вам слід позначити пункт Теки з розгортанням.

Колонки

Вигляд вікна програми у режимі перегляду Колонки запозичено з програми для керування файлами Finder з Mac OS X. Вхід до підтеки не призводитиме до заміни вмісту перегляду поточної теки: вміст теки буде показано у додатковій колонці, розташованій поруч з колонкою батьківської теки. За допомогою цього режиму перегляду спрощується навігація файловою системою.

Встановлення типових параметрів перегляду для всіх тек

За допомогою пункту меню Перегляд -> Налаштувати властивості перегляду ви можете зробити будь-яке з вищезгаданих значень параметрів типовим для всіх панелей перегляду тек.

Панелі

У Dolphin передбачено декілька панелей, керувати якими можна за допомогою пункту меню Перегляд -> Панелі. Кожну з панелей можна розташувати на лівій чи правій області швартування. Щоб пересунути панель, натисніть і утримуйте заголовок панелі, пересуньте і скиньте панель на потрібне місце. Під час пересування панелі область, де буде розташовано панель, буде підсвічено. Панелі можна скидати одна на одну. Після такого скидання панелі буде розташовано у вкладках.

На смужці заголовка кожної з панелей буде показано дві кнопки. За допомогою кнопки, розташованої поруч з підписом панелі можна розблокувати панель. Після розблокування панель стане окремим вікном, яке «плаватиме» над вікном Dolphin. Вікно панелі буде поєднано з вікном Dolphin, його не буде показано без основного вікна Dolphin, його не можна, наприклад, згорнути подібно до звичайних вікон. Повторне натискання кнопки розблокування вікон призведе до повторного блокування вікна. Другу кнопку на смужці заголовка панелі призначено для закриття панелі.

Немодальні діалогові вікна

Під час пересування, копіювання або вилучення файлів або тек діалогові вікна закриватимуться, навіть якщо дію ще не буде завершено. Смужку поступу буде показано на екрані внизу праворуч. Ця смужка також зникне. Якщо ви бажаєте стежити за поступом, натисніть невеличку піктограму інформаційної панелі (i) у системному лотку.

Попередження
Подібна поведінка є доволі несподіваною для недосвідчених користувачів (і навіть деяких досвідчених): якщо ви пересуваєте, копіюєте або вилучаєте об’ємні теки, вам слід скористатися піктограмою інформаційної панелі для спостереження за поступом виконання вашої дії. Якщо ви цього не зробите, і спробуєте виконати якусь іншу дію, результатом може бути неповна структура каталогів або пошкоджені файли. Ми вас попереджали!


Місця

У Dolphin передбачено новий різновид закладок — Місця. Ці закладки буде показано на спеціальній панелі, яку можна відкрити за допомогою пункту меню Перегляд -> Панелі -> Місця (клавіатурне скорочення F9). Типові пункти «Місць» збігаються з пунктами категорії Система меню запуску програм Kickoff.

Натисканням кнопки відповідного місця можна відкрити вміст місця на поточній панелі перегляду теки. За допомогою контекстного меню ви можете внести зміни до записів місць або вилучити ці записи. Крім того, можна тимчасово приховати пункти місць.

Контекстним меню теки можна скористатися для додавання теки до списку записів панелі Місця. У цьому меню ви знайдете пункт Додати до місць. Крім того, ви можете просто перетягнути пункт теки і скинути його на панель «Місця».

Крім того, на панелі «Місця» буде показано пункти з’єднаних з комп’ютером портативних пристроїв зберігання даних, зокрема USB-дисків або компакт-дисків. Невеличка піктограма розетки показуватиме стан монтування пристрою. За допомогою контекстного меню ви зможете демонтувати пристрій з системи.

«Місця» використовуватимуться як основні пункти послідовної навігації. Кожну адресу буде показано відносно найближчої батьківської теки, яка перебуває у списку місць.

Інформація

Інформаційну панель можна задіяти за допомогою пункту меню Перегляд -> Панелі -> Інформація (клавіатурне скорочення F11). На цій панелі буде показано попередній перегляд вмісту або піктограму поточного позначеного пункту файла або теки під вказівником миші. Крім того, буде показано деяку додаткову інформацію, зокрема дату внесення змін або розмір файла або теки.

За допомогою інформаційної панелі ви можете оцінювати файли, додавати коментарі і додавати мітки до файлів. Ця панель є одним з інтерфейсів семантичної стільниці Nepomuk, яка надає переваги семантичної мережі даних стільниці. Починаючи з KDE 4.2, можна виконувати пошук за семантичними посиланням, вказаними за допомогою міток.


Панель інформації


Підказка
Зникнення деяких з ідентифікаційних міток файлів mp3 (назви, тривалості відтворення...), ймовірно, є те, що не вказано мітки у форматі ID3 версії 2. Ви можете додати мітки ID3 версії 2, наприклад, за допомогою KID3.


Теки

На цій панелі буде показано ієрархічну структуру файлової системи. Відкрити панель можна за допомогою пункту меню Перегляд -> Панелі -> Теки (клавіатурне скорочення F7). У ієрархічній структурі можна натискати позначки «+» або «-» для розгортання або згортання списків підтек. Після натискання одного з пунктів тек її вміст буде показано на поточній панелі перегляду.

Термінал

Ви можете відкрити панель емулятора термінала Konsole безпосередньо у Dolphin за допомогою пункту меню Перегляд -> Панелі -> Термінал (клавіатурне скорочення F4). Цією панеллю можна скористатися для виконання команд командної оболонки безпосередньо у вікні Dolphin. Термінал буде відкрито у теці, яку показано на поточній панелі перегляду вмісту тек. За допомогою натискання комбінації клавіш Shift + F4 можна відкрити нове вікно Konsole.


Dolphin з панеллю термінала


Корисні посилання

Вікіпедія — Dolphin_(software)

Дорога до KDE 4: Dolphin і Konqueror

Ars Technica: перший погляд на Dolphin

Youtube — KDE 4 rev 680445 — Dolphin

Блог представлення KDE 4 — Dolphin

Навігація файловою системою

Закладки і місця

У KDE 3 ви могли створювати закладки у Konqueror, але ці закладки були недоступними для будь-якої іншої програми. У KDE SC 4.x передбачено новий рівень гнучкості, але цей рівень призводить до деякого ускладнення роботи з закладками. Фактично, у KDE SC 4 ми маємо три різних класів закладок. Дані цих закладок зберігаються у різних файлах, їх призначено для виконання різних функцій.


У Konqueror KDE3 не використовувалася система спільних закладок


Три різновиди закладок

По-перше, передбачено набір закладок, доступ до яких можна отримати лише з Konquerorвеб-закладки. Дані цих закладок зберігаються у файлі ~/.kde/share/apps/konqueror/bookmarks.xml. Крім того, передбачено набір закладок Dolphin, які називаються Місця. Цей набір доступний для всіх програм, а також програми для керування файлами Dolphin. Кожного разу, коли ви відкриватимете файл за допомогою пункту меню Файл -> Відкрити, ви бачитимете саме цей набір закладок. Третій набір закладок — це закладки програм. Дані цього класу закладок зберігаються у одному файлі, незалежно від програми, у якій їх було створено, доступ до них можна отримати з будь-якої програми, якщо ви не обмежите їх використання окремою програмою. Докладніше про це нижче.

Вмикання системи закладок

У більшості дистрибутивів типово закладки вимкнено. Щоб скористатися закладками, нам спочатку слід їх увімкнути. Скористайтеся пунктом меню Файл -> Відкрити у більшості програм KDE, і ви побачите поблизу правого краю панелі піктограм кнопку з гайковим ключем і відкруткою. Виберіть у спадному списку пункт Показати закладки.


Вмикання системи закладок


«Місця» для полегшення навігації системою

Передбачено типовий набір Місць:

Домівка
Мережа
Корінь
Смітник,

але ви можете додати інші місця. У вікні Dolphin клацніть правою кнопкою миші на пункті теки і виберіть у контекстному меню пункт Додати до Місць або просто перетягніть позначку теки на панель «Місця».


Додавання закладки до «Місць»


Типово, це «Місце» буде показано у всіх програмах. Якщо ви бажаєте пов’язати закладку з Dolphin, вам слід клацнути правою кнопкою на новому пункті у списку «Місця». Буде показано контекстне меню з пунктом редагування закладки. У вікні редагування ви побачите пункт Тільки для цієї програми (Dolphin).


Це «місце» буде видимим лише у Dolphin


За результатами виконання команди можна спостерігати у файлі ~/.kde4/share/apps/kfileplaces/bookmarks.xml.

У деяких програмах передбачено особливий пункт у меню «Файл», призначений для додавання теки на панель «Місця». Важливо пам’ятати, що типово пункти закладок «Місця» буде показано у списках тек діалогових вікон Файл -> Відкрити всіх програм.

Закладки для інших програм

Це другий клас закладок. Пам’ятаєте, ми використовували вікно Файл -> Відкрити і натискали піктограму з гайковим ключем і відкруткою? Поряд з цією кнопкою буде кнопка з жовтою зіркою. Ця кнопка відкриває меню керування закладками.


Керування закладками для інших програм


За допомогою цієї кнопки ви можете визначити закладки, які буде показано у меню всіх програм. Дані цих закладок зберігаються у одному файлі, ~/.kde4/share/apps/kfile/bookmarks.xml, який використовується у всіх програмах з відповідним меню.

Прив’язка закладок до певної програми

У деяких програмах передбачено можливість редагування пунктів у меню «Місця». Наприклад, якщо у Gwenview ви клацнете правою кнопкою миші на позначці теки на панелі «Місця», ви зможете вибрати у контекстному меню пункт Тільки для цієї програми (Gwenview).


Прив’язка закладки до певної програми


Якщо вам потрібно обмежити використання закладки програмою, у якій ще не передбачено пункту обмеження використання, єдиним способом є редагування файла ~/.kde/share/apps/kfile/bookmarks.xml. Одразу перед теґом </metadata> вам слід додати рядок

<OnlyInApp>назва програми</OnlyInApp>

Робота з архівами у Dolphin

Робота з архівами у Dolphin є дуже простою. Вам просто слід відкрити теку у Dolphin, позначити файли, які ви бажаєте стиснути і клацнути правою кнопкою миші на одному з них. За допомогою пункту «Стиснути» ви можете вибрати створення архіву RAR, стиснутого Gzip архіву tar або вибрати інший режим стискання, який вам потрібен.


Створення архіву


Якщо ж ви клацнете правою кнопкою миші на позначці файла архіву, програма покаже меню з набором пунктів дій з керування архівом. Ви зможете видобути архів до поточної теки, до теки, назву якої буде вибрано автоматично, або до іншого вказаного вами місця.

Якщо вам захочеться додати файли до архіву, ви можете вибрати пункт Відкрити за допомогою Ark.


Робота з вже створеними архівами


Інші корисні дії

Зміна прив’язки файлів на льоту

Чи траплялося у вас так, що після натискання позначки файла цей файл відкривається у зовсім не тій програмі? Звичайно, ви можете змінити прив’язку файлів за допомогою сторінки Системні параметри -> Додатково -> Прив’язка файлів, але у Dolphin і Konqueror передбачено швидкий і простий метод зміни прив’язки до програми файлів певного типу.

Клацніть правою кнопкою миші на позначці файла і виберіть у контекстному меню пункт Властивості. Перший рядок у відкритому вікні доволі красномовний, приклад:

Тип: документ XML

Праворуч від цього пункту буде показано кнопку з гайковим ключем. Натисніть цю кнопку, щоб додати або змінити прив’язку файлів цього типу.

У той самий спосіб за допомогою пункту теки ви можете змінити типову програму для керування файлами на Konqueror, якщо вам так хочеться, або додати нову програму для перегляду зображень.

Підменю дій

За допомогою підменю Дії ви можете відкрити список пунктів багатьох чудових дій, які можна виконати за допомогою Dolphin. Деякі з пунктів буде показано, лише якщо позначено пункт певного типу. Серед можливих пунктів:

  • Перетворення файла зображень у інший формат.
  • Перегляд файла.
  • Звантаження віддаленого файла за допомогою KGet.
  • Підписування і/або шифрування файла, відповідно до встановленого програмного забезпечення для шифрування.

Кодування даних і копіювання композицій зі звукового компакт-диска

  • Вставте звуковий контакт-диск у пристрій для читання.
  • Перейдіть до пункту цього компакт-диска у Dolphin: цей пункт має з’явитися як «Том» на панелі Місця вікна Dolphin. Його можна також відкрити за допомогою введення адреси audiocd:/ у поле адреси.


Показ у Dolphin вмісту компакт-диска


Як ви можете помітити, у Dolphin буде запропоновано файл WAV для кожної доріжки, а також:

  • теку CDA, де міститиметься покажчик у звичайному форматі CDA;
  • тека всього компакт-диска з одним файлом для кожного з форматів зберігання даних (.cda, .flac, .mp3, .ogg, .wav), там міститимуться всі доріжки;
  • тека FLAC, що містить доріжки, закодовані у форматі FLAC (формат зберігання звукових даних без втрат);
  • тека інформації, де міститимуться дані CDDB;
  • тека MP3, що містить всі доріжки у форматі MP3;
  • текa Ogg Vorbis, що містить дані доріжок, закодовані у форматі OGG.

Вам достатньо скопіювати теку вибраного вами формату, щоб отримати на жорсткому диску відповідним чином закодовану версію компакт-диска!