Jump to content

Amarok: Zaczynamy - Listy odtwarzania

From KDE Wiki Sandbox
Revision as of 16:07, 29 January 2011 by FuzzyBot (talk | contribs) (Updating to match new version of source page)
noframe
noframe

TODO

Dodać nowe godło Zarządcy Kolejki do spisu godeł


Listy odtwarzania


Kolejka odtwarzania

Po stworzeniu kolekcji, można posłuchać muzyki. W panelu Lista odtwarzania (tam gdzie odtwarza się muzykę, strumienie i podcasty) można stworzyć listę składającą się z wybranych utworów. Listy można sortować za pomocą tytułu, albumu, artysty, gatunku i wielu innych kryteriów. Można na przykład posortować najpierw za pomocą daty powstania albumu, następnie artysty itd.

Wyszukiwarka umożliwia szukanie i filtrowanie utworów. Dwie duże strzałki pozwalają na przeskoczenie do następnego lub poprzedniego pasującego utworu. Ikona klucza służy do filtrowania na podstawie nazwy artysty, albumu, itd. Układ listy można zmienić za pomocą menu Listy odtwarzania -> Układy listy odtwarzania.

Dodawanie muzyki do listy odtwarzania

Istnieją cztery sposoby dodawania muzyki do listy odtwarzania.


Można przeciągnąć muzykę z Przeglądarki zawartości i upuścić ją na liście odtwarzania. Przeciągając muzykę nad panelem Kontekst, pojawi się wyskakujące menu. Powyższy obrazek prezentuje je w akcji. Menu zawiera trzy opcje: Dodaj do listy odtwarzania, Zamień listę odtwarzania i Więcej. Aktywna opcja (na obrazku Dodaj do listy odtwarzania) jest podświetlona na szaro. Upuszczając tam muzykę, zostanie ona dodana do listy odtwarzania. Można wybrać inną opcję, która wykona inną czynność. Upuszczając muzykę na menu Więcej, zostanie wyświetlone nowe menu.

Używanie paska narzędzi

Pasek narzędzi znajdujący się na górze okna programu Amarok to prosty element interfejsu do kontrolowania odtwarzania listy odtwarzania. Kliknięcie okrągłej ikony odtwarza muzykę, ponowne jej kliknięcie zatrzymuje ją. Po prawej stronie znajduje się przycisk głośności i wyciszania: kliknij jej środek, a muzyka zostanie wyciszona. W momencie rozpoczęcia odtwarzania utworu, na środku paska narzędzi zaczyna pojawiać się kolejno nazwa artysty, nazwa albumu i tytuł. Odtworzony utwór znajduje się po lewej stronie, więc można do niego powrócić, klikając jego tytuł. Na środku znajduje się pasek postępu, wskazujący czas który upłynął (po lewej stornie) i czas pozostały do końca utworu (po prawej stronie) bieżącego utworu. Można także wybrać bardziej tradycyjny pasek, nazwany Cienkim paskiem narzędzi. Znajduje się on w menu Widok.

Zarządzanie listami odtwarzania

Najczęstsze operacje, które wykonuje się na liście odtwarzania to usuwanie albumu bądź utworów, zmiana ustawienia wyświetlanych utworów lub zmiana ich kolejności.

Usuwanie utworu

Utwór lub album można usunąć za pomocą:

  1. Right-click on the item in the playlist and choose the option Remove from playlist.
  2. Drag the item to be deleted over the Context pane to activate PUD. Several options will appear over the Context pane. Drag the item to the area marked Delete from playlist. See the image below that shows a track being dragged onto the Remove option in PUD.
  3. Selecting the track or tracks and use your Delete key. Multiple tracks can be selected using Shift or Ctrl.

Usunięcie utworu można cofnąć za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl + Z lub kliknięcie ikony Cofnij na dole widoku listy odtwarzania (przykład niżej).

Korzystanie z dolnych narzędzi listy odtwarzania

Na dole Listy odtwarzania znajduje się sześć ikon:

noframe
noframe

TODO

add image of Edit Queue icon


Dla niektórych tych przycisków dostępne są wygodne skróty klawiaturowe.

Zapisywanie i otwieranie ulubionych list odtwarzania

Ikona dysku (zaprezentowana w powyższej tabeli), na dole Listy odtwarzania pozwala na zapisanie bieżącej listy odtwarzania. Daje to możliwość powrotu do wybranej części utworów w dowolnym czasie. Listy przechowują jedynie odnośniki do wybranej muzyki, nie samą muzykę. Tak więc jeżeli lista odtwarzania wskazuje na muzykę znajdującą się na zewnętrznym urządzeniu, musi ono zostać podłączone. W przeciwnym wypadku, odtworzenie muzyki nie będzie możliwe. Listy odtwarzania można przechowywać w trzech miejscach:

poza programem Amarok, w systemie plików,

Domyślnie, kliknięcie ikony dysku na dole Listy odtwarzania zapisuje listę w bazie danych programu. Początkowo nazwa listy składa się z daty i czasu zapisania (patrz niżej). Klikając prawym przyciskiem myszy listę, można zmienić jej nazwę na coś wymowniejszego. Menu kontekstowe umożliwia także dodanie utworów z zapisanej listy do Listy odtwarzania. Możliwa jest także zamienienie istniejącej listy.