Czym jest dystrybucja

From KDE Wiki Sandbox
Revision as of 14:19, 15 February 2021 by Marcinsta (talk | contribs) (Created page with "Liczba dystrybucji może Cię nieco przytłoczyć, ale nie martw się. Dopóki nie masz specjalistycznych wymagań, większość dystrybucji będzie dobra. Rzeczy, na które...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Czym jest dystrybucja (distro)

Linux jest nietypowy - ale nie martw się

To jest prawie jak nowy język - ale nauczysz się go z czasem użytkowania. Ta strona wyjaśni Ci rzeczy, które mogą być dla Ciebie niezrozumiałe, ale po przeczytaniu, poczujesz się znacznie pewniej.

Więc czym jest distro?

Nie ma takiego odpowiednika w świecie Windowsa. Bazą każdej dystrybucji jest jądro linuxa (kernel), które często jest zmodyfikowane, ale jest takie samo dla każdej dystrybucji. Jedną z większych różnic jest to, jak Twój pulpit wygląda. Większość ludzi nie chce podejmować takich decyzji - zajmuje to wiele czasu i umiejętności technicznych, żeby pulpit wyglądał, tak jak Ty chcesz - dlatego tworzone są dystrybucje. Pomyśl o tym, jako o nazwach marek. Możesz mieć Magielę, Fedorę, Debiana, Kubuntu i wiele innych. Wszystkie z nich oferują Ci te same aplikacje - ale będą mieć swój wyjątkowy wygląd i bycie, czasami nawet są to drobniejsze różnice.

Kiedy napotkałeś/napotkałaś trudności i nie wiesz, co robić

Jeśli znajdziesz rozwiązanie, ale niestety, nie będzie działać, odwiedź forum i zapytaj. Ktoś na pewno pomoże zmierzyć Ci się z trudnościami.

Jeśli lepiej czujesz się czatując z innymi, zobacz jak porozmawiać z innymi użytkowniczkami/użytkownikami KDE. Na pewno rozwiążesz swój problem, no i pogadasz z super ludźmi.

Jakie dystrybucje są dostępne?

Jest ich zdecydowanie za dużo, żeby wypisać je tutaj, a ich liczba ciągle się zmienia, bo np. powstają nowe. Jeśli szukasz pełnej lity dystrybucji, sprawdź DistroWatch.

Liczba dystrybucji może Cię nieco przytłoczyć, ale nie martw się. Dopóki nie masz specjalistycznych wymagań, większość dystrybucji będzie dobra. Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę to:

  • Czy dystrybucja będzie działać na moim sprzęcie?
  • Czy była ona aktualizowana ostatnio - powiedzmy, w przeciągu roku lub w okolicach?
  • Czy oprogramowanie, którego potrzebuję, jest łatwo dostępne (tzn. jest w repozytoriach, więc nie trzeba go samemu kompilować) oraz czy oprogramowanie jest dobrze zintegrowane z systemem.
  • Czy system wspiera Twój język?

Znalezienie tych wszystkich informacji ze stron internetowych dystrybucji, może być ciężkie. Na szczęście wiele dystrybucji wspiera Live CDs, które pozwolą Ci przetestować system przed instalacją.

Jak zrobić nośnik instalacji

Najbardziej powszechną metodą, aby zdobyć dystrybucję jest pobranie jej ze strony domowej. Zwróć uwagę na to, że dystrybucje to duże pliki - zazwyczaj 500 MB, aż do 4 GB, więc będziesz potrzebować szybkiego połączenia z siecią. Ewentualnie, niektóre dystrybucje oferują dysk instalacyjny CD ub DVD, które wyślą Ci za niewielką opłatą. Istnieją również linuxowe magazyny, które często dołączają nośnik do wydania. (W Polsce np. Linux Magazine). Często najprostrzym rozwiązaniem jest zapytać kolegi/koleżanki - jeśli używają linuxa, może ktoś z działu IT w Twojej firmie będzie w stanie Ci pomóc. Zdecydowana większość dystrybucji jest otwarto źródłowa, więc jest to w zupełności legalnie, żeby kopiować czy dzielić się nimi.

Jeśli już pobrałeś dystrybucję, masz duży plik iso. Teraz, musisz wypalić go na płycie CD, DVD czy nośniku USB. Ważne jest to, żeby nie robić tego, tak jak zwykle robi się to z płytami. Twoje oprogramowanie powinno mieć specjalną opcję do wypalania obrazów (lub plików iso).

Note
Nośniki instalacji są bardo wrażliwe na jakość wypalania. Być może będziesz musiał/musiała ustawić prędkość wypalania w Twojej aplikacji na wolną, taką jak 4x.